Strefa wiedzy


Nie wiesz do końca czym zajmuje się geodeta? Zobacz naszą strefe wiedzy!

Tyczenie budynku przez geodetę

Przed rozpoczęciem budowy swojego domu koniecznie musisz określić miejsce usytuowania budynku na działce, które projektant naniesie na projekt budowlany wg Twojej koncepcji. Przed rozpoczęciem budowy geodeci wyznaczą osie budynku w terenie bazując na jego lokalizacji, która została oznaczona na mapie zagospodarowania terenu w projekcie budowlanym. Tak w skrócie wygląda tyczenie budynku.

CZYTAJ WIĘCEJ »

Ustalenie granic działki przez geodetę

Bardzo dokładne mapy w dzisiejszych czasach to niemal standard. Natomiast wciąż można spotkać się z wieloma sytuacjami, gdzie właściciel ma problem z ustaleniem granic działki. Najczęściej problem pojawia się wtedy, kiedy nowy inwestor kupił nową działkę, a poprzedni właściciel nie był pewien, gdzie znajdują się granice nieruchomości.

Równie często ten problem pojawia się podczas dziedziczenia spadku, w którego skład wchodzą działki rolne, leśne czy budowane bez dokładnie oznaczonych granic. Takich przypadków jest oczywiście znacznie więcej. Wtedy z pomocą przychodzi geodeta.

CZYTAJ WIĘCEJ »

Co to jest mapa do celów projektowych?

Praca w geodezji polega na wytyczaniu gruntów, granic działki. Geodeta będzie więc niezbędny, gdy planuje się podział gruntów otrzymanych w spadku, przeniesienie granic działki czy wykonanie mapy do celów projektowych dla architekta. Czym są takie mapy i co można na nich znaleźć?

CZYTAJ WIĘCEJ »

Do jakich prac potrzebny jest geodeta?

Geodezja jest tak naprawdę sztuką wytyczania gruntów. Polega ona na obsłudze specjalnego urządzenia, które pozwala dokładnie wytyczać granice działek i nieruchomości na większych obszarach, a następnie sporządzaniu na tej podstawie dokumentów. Jednak praca geodety nie polega tylko na dokonywaniu i zapisywaniu pomiarów. Jej zakres jest nieco szerszy.

CZYTAJ WIĘCEJ »

Kim jest geodeta i co robi na budowie?

Praca wykonana przez geodetę jest jedną z rzeczy, o które należy zadbać przed wdrożeniem jakichkolwiek prac architektonicznych czy budowlanych na danym terenie. Jest to zawód pomagający przygotować pomiary gruntu pod daną inwestycję, i tym samym bardzo skrupulatnie wyznaczyć granicę działki.

CZYTAJ WIĘCEJ »
Porozmawiaj bezpośrednio z GEODETĄ +48 603 696 527